Loading...

Powstanie Toyota Production System

arenaslonca-leba.pl https://hasztagujemy.pl/twitter-jako-narzedzie-do-budowania-marki-najlepsze-praktyki/

Toyota Production System, zwany też Thinking People System, jest systemem produkcji i zarządzania nią istniejącym niemal od początków firmy Toyota. Jego twórcami są Sakichi Toyoda, Kiichiro Toyoda i Taiichi Ohno, którzy na początku XX wieku odwiedzili amerykańską fabrykę samochodów Forda, by przyjrzeć się tamtejszemu systemowi produkcji. Jednak inspiracją do stworzenia TPS okazał się nie taśmociąg w fabryce samochodów, a automat do napojów w supermarkecie.

Głównym założeniem systemu jest radzenie sobie z trudnościami, nieregularnością i marnotrawstwem. Dąży on do stworzenia procesu, w ramach którego kolejne elementy dostarczane są płynnie, bez nieregularności czy nadprodukcji, by nie powodować przestojów ani marnotrawstwa zasobów. System wyróżnia takie rodzaje strat w procesie produkcyjnym, jak: nadprodukcja, zbędne przemieszczanie się człowieka bądź maszyny, oczekiwanie, transport, przetwarzanie, zasoby i defekty.

Zastosowanie TPS w przedsiębiorstwie ma więc służyć zwiększeniu efektywności produkcji, poprzez eliminację marnotrawstwa, powodującego spowolnienie procesów produkcyjnych i zwiększenie kosztów produkcji. Podstawą TPS jest ciągłe doskonalenie systemu. Poprzez poszukiwanie metod usprawnienia procesu produkcji eliminuje się kolejne trudności i zmniejsza straty.