Loading...

Pomoc w higienie – element opieki nad osobami starszymi

www.alergicznie.net.pl pranie tapicerek cennik przemyśl znaki drogowe montaż

Z opieką nad osobami starszymi nieodłącznie wiąże się pomaganie im w codziennej higienie. Szczególnie na początku może być to sytuacja krępująca, zarówno dla podopiecznego, jak i dla opiekuna. Jak należy postępować, aby zabiegi pielęgnacyjne przebiegały jak najsprawniej? Po pierwsze przez rozpoczęciem toalety, należy przygotować sobie wszystkie niezbędne przedmioty, czyli ręcznik, podkład, a także pampers, krem, zasypkę i spirytus – jeśli oczywiście są potrzebne.

Czynności higieniczne zawsze zaczynamy od dolnych partii ciała z kilku prostych przyczyn. Jeśli osoba starsza korzysta z pampersów, rano często towarzyszy jej nieprzyjemny zapach. O wiele istotniejszą kwestią jest jednak uniknięcie odparzenia skóry, które jak wiadomo jest bardzo bolesne.

Istotne jest nie tylko dokładne umycie podopiecznego, ale również staranne wytarcie mokrej skóry – aby nie powstały odparzenia. Następnie w umyte i suche ciało wcieramy krem bądź oliwkę – skóra osób starszych z racji ich wieku wymaga intensywnego nawilżenia. Dzięki temu unikniemy otarć i podrażnień.

Ostatnim krokiem w porannej pielęgnacji jest ubranie chorego i przeniesienie go na wózek.