Swego czasu panował pogląd, że każdy odpowiedzialny człowiek powinien wykupić ubezpieczenie na życie, szczególnie gdy ma stałą pracę i rodzinę. W Polsce takie podejście dominowało mniej więcej od połowy lat 90.
, kiedy towarzystwa zaczęły masowo zachęcać do skorzystania z takiej usługi. Dziś wydaje się, że zarówno eksperci jak i konsumenci nabrali pewnego dystansu do tematu.
Owszem, o ubezpieczeniu i pozytywach z niego płynących mówi się wiele, ale zalecana jest rozwaga i dokładne przyglądanie się ofertom. Nie jest bowiem jasne, że taka formuła oszczędzania na „gorsze czasy” jest odpowiednia dla każdego.
Trzeba także brać pod uwagę to, że istnieją bardzo różne typy ubezpieczeń na życie, z których każde ma inne cechy. Cel podstawowy to zapewnienie sobie oraz bliskim ochrony finansowej.
Bywają sytuacje, które pociągają za sobą spadek poziomu życia, przed czym chcemy siebie oraz rodzinę zabezpieczyć. Chodzi na przykład o utratę pracy lub inwalidztwo.
Usługa może być też skonstruowana w taki sposób, że po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymamy poza świadczeniem od państwa dodatkową emeryturę.