Loading...

Bojery – sport zimowy

www.synergy-it.pl rowerek.pl https://patatajek.pl/kategorie/12-dla-konia

Bojery to jeszcze mało rozpowszechniony sport, jednak posiada grono zagorzałych zwolenników. Sport ten jak żaden inny dostarcza wielu emocji oraz zapewnia niesamowite wrażenia. Bojery to nic innego jak żeglarstwo lodowe. Sport ten ma dość długą historię, bowiem pierwsze przypadki lodowego żeglarstwa odnotowano w XVII wieku.

Początkowo bojery znane było tylko w Holandii. Przeznaczenie żeglarstwa lodowego było zupełnie inne niż tego, które znane jest obecnie. Bojery służyły bowiem do transportowania ludzi oraz cennych towarów. Chcąc uprawiać żeglarstwo lodowe należy ukończyć specjalne kursy.

Można wyróżnić pełny kurs bądź podstawowy. W ramach tego pierwszego zyskuje się tytuł sternika lodowego. W przypadku kursu podstawowego wielu rzeczy trzeba nauczyć się samodzielnie. Żeglarstwo lodowe to drogi sport.

Największą inwestycję stanowi zakup bojera. Jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jednak dostępne są również używane sprzęty, które są nieco tańsze od nowych modeli. Osoby początkujące mogą zdecydować się także na wypożyczenie sprzętu, co stanowi najkorzystniejsze rozwiązanie. Kolejną kwestią jest strój.

W żeglarstwie lodowym niezbędny jest ciepły oraz nieprzemakalny kombinezon. Każdy uczestnik powinien być również wyposażony w kask oraz okulary ochronne. Bojery mogą osiągać znaczące prędkości, rzędu nawet 140 km/h. Pomimo tego sport ten uważany jest za stosunkowo bezpieczny.

Do wypadków dochodzi dość rzadko. Duże prędkości sprawiają, że wydziela się spora dawka adrenaliny.